toksyna botulinowa

Wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową w pytaniach i odpowiedziach

Wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych na świecie. Choć botoks jest bardzo popularny i stosuje się go z powodzeniem od wielu lat, wciąż na jego temat krąży wiele mitów. Mówi się na przykład, że działanie toksyny botulinowej jest szkodliwe, że po botoksie twarz wygląda jak maska i że botulinę wstrzykuje się w celu powiększania ust. Czy to prawda?

Co to jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa to neurotoksyna, wytwarzana przez pałeczki jadu kiełbasianego Clostridium botulinum. Botoks podawany w celach terapeutycznych, to produkt oczyszczony, o niskim stężeniu botuliny, który przygotowuje się w sterylnych, laboratoryjnych warunkach. Obecnie dostępnych jest kilka różnych preparatów zawierających toksynę botulinową. To wyroby medyczne zarejestrowane jako leki, które mogą podawać wyłącznie lekarze.

Na czym polega działanie toksyny botulinowej?

Na temat tego, jak działa botoks, krąży wiele mitów. Jedne z nich mówią o szkodliwości botuliny i jej nieodwracalnych skutkach, inne dotyczą natychmiastowych efektów i trwałego wygładzenia zmarszczek. Jak się jednak okazuje takie sformułowanie są dalekie od prawdy. Działanie toksyny botulinowej jest czasowe, utrzymuje się przez kilka-kilkanaście miesięcy. Polega na blokowaniu przekaźnictwa mięśniowo-nerwowego. Pod wpływem botuliny wydzielanie acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika, zostaje zahamowane, więc do konkretnych mięśni nie dociera impuls wyzwalających ich kurczliwość. Dotyczy to wyłącznie ostrzykniętych mięśni. Toksyna botulinowa nie przemiesza się, oddziałuje tylko w miejscu poddanym terapii, co sprzyja uzyskaniu naturalnych rezultatów zabiegu.

Jakie są efekty botoksu?

Efekty botoksu nie pojawiają się od razu, ale po upływie około 2-3 dni od wykonania zabiegu. To wynik działania toksyny botulinowej, która po podaniu stopniowo wchłania się do zakończeń nerwowych. Wygładzanie zmarszczek botuliną to zabieg lunchowy, niepozostawiający żadnych nieestetycznych śladów. Po iniekcji można wrócić do codziennych zajęć, przestrzegając jedynie kilku prostych zaleceń. Skutkiem botoksu jest rozluźnienie nadaktywnych mięśni i wygładzenie zmarszczek. Skóra staje się odmłodzona i nabiera spokojnego wyrazu. Ponieważ ostrzykiwanie toksyną botulinową ma działanie miejscowe, nie ma mowy o efekcie woskowej maski, zastygłej mimice twarzy. Prawidłowo wykonany zabieg, przeprowadzony w zgodzie z obowiązującymi normami przez doświadczonego specjalistę przynosi wysoce zadowalające efekty – naturalnego odmłodzenia – które utrzymują się przez około rok.

Efekty botoksu:

 • Zmarszczki zostają wygładzone.
 • Twarz nabiera młodszego, wypoczętego wyglądu.
 • Skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna.
 • Zmienia się kąt załamywania światła, co skutkuje rozświetleniem cery.
 • Przeciwdziała się utrwalaniu zmarszczek mimicznych.

Czy ostrzykiwanie toksyną botulinową jest bolesne?

Wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową to zabieg, który polega na iniekcji, czyli wstrzyknięciu preparatu w dany obszar skóry bardzo cienką igłą. Ostrzykiwanie toksyną botulinową twarzy czy szyi raczej nie wywołuje bólu, choć intensywność doznań może zależeć od wrażliwości danego miejsca oraz indywidualnego progu bólowego. Na ogół podanie botoksu porównuje się do ukąszenia komara, a ponadto cała procedura trwa krótko, do 30 minut, co znacząco wpływa na komfort zabiegowy.

Czy botoks wstrzykuje się w usta?

Botoksu nie wstrzykuje się w usta. Do powiększania ust służy kwas hialuronowy, który, podobnie jak botulina, znajduje zastosowanie w wygładzaniu zmarszczek. Niemniej jednak botoksu nie podaje się w usta, choć w zmarszczki wokół nich już tak. Mając na uwadze działanie toksyny botulinowej, staje się jasne jej przeznaczenie w medycynie estetycznej. Botoks można podać w górnych i dolnych partiach twarzy, w celu usunięcia zmarszczek mimicznych, w tym lwiej zmarszczki czy kurzych łapek, a także rozprostowaniu zmarszczek palacza oraz poprawieniu wyglądu szyi. Oprócz tego botoks sprawdza się przy leczeniu migreny, bruksizmu i nadpotliwości. W ogóle toksynę botulinową stosuje się w wielu różnych gałęziach medycyny.

Wskazania do botoksu:

 • Kurze łapki.
 • Lwia zmarszczka.
 • Poziome zmarszczki na czole.
 • Zmarszczki palacza.
 • Zmarszczki na szyi.
 • Zmęczona, napięta skóra twarzy.
 • Profilaktyka przeciwzmarszczkowa.

Ile kosztuje wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową?

Cena botoksu uzależniona jest przede wszystkim od specyfiki obszaru zabiegowego, w naszej Klinice zaczyna się od 450 zł. Aby dowiedzieć się dokładniej, ile kosztuje botoks na czoło czy lwią zmarszczkę, przejdź na stronę: https://a-estetyka.pl/zabiegi/wygladzanie-zmarszczek-toksyna-botulinowa/#toggle-id-2

W Allure Esthetique Clinique wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową wykonują doświadczeni lekarze. Każdy zabieg dostosowujemy do indywidualnych potrzeb naszych Klientów, tak by uzyskać jak najbardziej zadowalające efekty. Jeśli chcesz wygładzić zmarszczki botoksem, umów się na wizytę!