Botoks czy kwas hialuronowy?

Wybierając się do gabinetu medycyny estetycznej, wielu pacjentów zastanawia się, jaką metodę wypełnienia zmarszczek wybrać – toksynę botulinową (botoks) czy kwas hialuronowy? Wybór faktycznie może nie być łatwy, choć są to dwie różne substancje, działające w odmienny sposób. Podpowiadamy, kiedy zdecydować się na botoks, a kiedy na kwas hialuronowy. 

Botoks a kwas hialuronowy – różnice

Kwas hialuronowy i botoks są dwiema różnymi substancjami, które wykorzystywane są w gabinetach medycyny estetycznej. Toksyna botulinowa – popularnie zwana botoksem – ma za zadanie ograniczania przez pewien czas aktywności mięśni w określonym obszarze. Po iniekcji botoksu mięśnie napinające skórę mają na pewien czas ograniczoną aktywność, dzięki czemu nie powstają zmarszczki. Ma także właściwości lecznicze, które często wykorzystywane są również w medycynie. Kwas hialuronowy jest natomiast wypełniaczem, dlatego poza usuwaniem zmarszczek doskonale radzi sobie także z wypełnianiem różnych obszarów twarzy, jak twarz czy policzki. Najważniejszą zaś różnicą między botoksem a kwasem hialuronowym jest to, że kwas hialuronowy jest naturalnie występującą w organizmie człowieka substancją.

Botoks – wady i zalety

Toksyna botulinowa jest preparatem toksyny, która w wyższych stężeniach stanowi zagrożenie dla organizmu. W niewykwalifikowanych rękach może przynieść więcej strat niż korzyści, dlatego zawsze przed zastosowaniem botoksu trzeba upewnić się, że mamy do czynienia z profesjonalistą. Jednak w małych objętościach botoks ma właściwości lecznicze, między innymi właśnie dlatego w naszej klinice Alluresthetique clinique wykorzystujemy go do leczenia bruksizmu. Poza tym botoks dobrze usuwa zmarszczki na czole i wokół oczu i ze względu na możliwość lokalnego ograniczenia kurczliwości mięśni nie jest wskazany do stosowania w dolnych partiach twarzy. Źle zaaplikowany botoks może dać sztuczne, niekiedy karykaturalne efekty, trzeba jednak podkreślić, że w wykwalifikowanych rękach jest on skuteczny przy usuwaniu na przykład tak zwanej lwiej zmarszczki. Często gabinety medycyny estetycznej łączą wygładzanie zmarszczek botoksem (który stosują wówczas w górnych częściach twarzy) z kwasem hialuronowym (który za pomocą iniekcji wprowadzony zostaje do dolnych partii twarzy).

Kwas hialuronowy – wady i zalety

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą w organizmie człowieka substancją, która ma za zadanie utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia skóry. Z wiekiem poziom kwasu hialuronowego w organizmie zmniejsza się, a w efekcie skóra traci jędrność, powstają zmarszczki. Dlatego iniekcja kwasu służy przede wszystkim odmładzaniu i nawilżaniu, dlatego nasi eksperci tak chętnie wykorzystują go w wielu zabiegach przeprowadzanych w naszej klinice w Konstantynowie Łódzkim. To metoda bezpieczna i mniej inwazyjna niż botoks, a do tego – ze względu na fakt, że nie ogranicza kurczliwości mięśni – bardziej uniwersalna. 

Co lepsze: kwas hialuronowy czy botoks?

Każda z tych substancji ma wady i zalety. Jak doskonale wiedzą nasi specjaliści istnieją także przeciwwskazania do zastosowania botoksu i kwasu hialuronowego, dlatego bardzo ważne jest, by to lekarz pomógł nam zdecydować, jaka metoda odmładzania okaże się lepsza w każdym indywidualnym przypadku. Aby zabiegi były całkiem bezpieczne i dostosowane do potrzeb pacjentów, konieczna jest konsultacja lekarska, na którą można umówić się poprzez stronę internetową: www.a-estetyka.pl Nasi specjaliści polecą najlepszą metodę na piękny i zdrowy wygląd.