Zgrzytający problem
Bruksizm to problem, o którego istnieniu większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy. W internecie i u lekarzy szukają pomocy w leczeniu bólu głowy, karku i ucha, stomatologów radzą się w kwestii rozchwianych zębów i ich starcia, nie łącząc nawet ze sobą tych dolegliwości. A to książkowe objawy zgrzytania zębami. Większość osób dowiaduje się o tym problemie dopiero, gdy dzieli łóżko lub pokój z inną osobą, którą wyrwie ze snu nieprzyjemny dźwięk. Zgrzytanie zębami stanowi poważny problem, może bowiem prowadzić do wielu nieprzyjemnych skutków, nie tylko estetycznych, ale również zdrowotnych. Osoby dotknięte tą dolegliwością często szukają pomocy w internecie, wpisując w wyszukiwarki frazy “bruksizm, czy da się wyleczyć?” czy też “bruksizm przyczyny”. Pomocy jednak zawsze najlepiej szukać u ekspertów, którzy wiedzą, jak pomóc.
Bruksizm: przyczyny i objawy
W naszej klinice Alluresthetique clinique w Konstantynowie Łódzkim często mamy do czynienia z osobami skarżącymi się na nocne zgrzytanie zębami. To nieprzyjemna dolegliwość, którą należy leczyć, może bowiem prowadzić do poważniejszych schorzeń, jak na przykład degradacja zębów. Z medycznego punktu widzenia bruksizm to termin określający zaburzenia ruchowe związane ze zgrzytaniem zębami. Występuje on w czasie snu i jest zjawiskiem nieświadomym dla osoby dotkniętej tą dolegliwością. Bruksizm polega na zaciskaniu zębów oraz tarciu zębami żuchwy o zęby szczęki z bardzo dużą siłą. O wiele większą niż podczas normalnych procesów gryzienia i żucia dlatego bardzo szkodzi uzębieniu. Pacjenci najczęściej nie zdaje sobie sprawy o istnieniu dolegliwości, dopóki nie zostaje uświadomiony przez osoby trzecie. Jeśli zastanawiasz się czy problem dotyczy Ciebie sprawdź czy nie masz następujących objawów:
- Ograniczona ruchomość żuchwy,
- Przerost mięśni żwacza i skroniowego, co objawia się tzw. Kwadratową szczęką,
- Uporczywe bóle głowy, karku i ucha,
- Ścieranie i pękanie zębów,
- Rozchwianie zębów,
- Krwawienie przy myciu zębów,
- Przygryzanie policzków i języka.
Bruksizm, czy da się wyleczyć?
Bruksizm da się, a nawet należy leczyć, w czym pomagamy na co dzień w naszej klinice. Zabieg polega na wstrzyknięciu bardzo cienką igłą toksyny botulinowej, czyli tak zwanego botoksu. Leczenie bruksizmu jest niemal bezbolesne, dlatego nie wymaga znieczulenia, co skraca czas jego trwania do minimum. Jeśli jednak spotykamy osoby zgłaszające bardzo niską odporność na ból, lub po prostu strach, stosujemy znieczulenie specjalnym kremem, pół godziny przed planowanym zabiegiem. Terapia toksyną botulinową jest najskuteczniejszą i najszybszą metodą, która łagodzi, a nawet zatrzymuje objawy bruksizmu. Po iniekcji mięśnie żwacza ulegają rozluźnieniu co eliminuje zgrzytanie zębami.
Bruksizm – botoks: wskazania i przeciwwskazania
Toksyna botulinowa to lek, który w odpowiednich rękach może przynieść naprawdę spektakularne efekty. Pamiętać jednak należy, że zabiegi powinien przeprowadzać wykwalifikowany personel, wówczas zachowane zostają najwyższe standardy bezpieczeństwa. Jak podkreślamy wszystkim naszym pacjentom, każda ingerencja w organizm może nieść za sobą różne powikłania, dlatego jest grupa osób, którym nie zalecamy zabiegów z użyciem botoksu. Toksyna botulinowa w przypadku bruksizmu jest wskazana osobom, które skarżą się na mocne zgrzytanie zębami lub przerost mięśni żwacza. Do przeciwwskazania do zastosowania botoksu zalicza się:
- Okres ciąży i karmienia piersią,
- Choroby nowotworowe,
- Stany zapalne skóry
- Infekcje,
- Stosowanie niektórych leków.
Aby leczenie przyniosło dobre efekty należy także stosować się zaleceń specjalistów zarówno przed jak i po zabiegu. Eksperci wskazują, że po iniekcji botoksu należy:
- unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych, gorących kąpieli, sauny przez około 3-4 dni,
- unikać nasłonecznienia i stosować krem z filtrem 50+ przez około dwa tygodnie,
- unikać wykonywania zabiegów na twarz – peelingów, masaży, wypełnienia kwasem hialuronowym i mezoterapii, przez około dwa tygodnie
- nie stosować na twarz laserów, fal radiowych i fal ultradźwiękowych przez około miesiąc.
Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na bruksizm, poproś bliską osobę, by poobserwowała Cię podczas snu lub nagraj z bliskiej odległości siebie podczas spania. Jeśli okaże się, że masz zgrzytający problem skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy chętnie podpowiedzą Ci co robić. Kontakt poprzez stronę internetową: www.a-estetyka.pl