Wstydliwy problem nadpotliwości

Teoretycznie pocenie się, jest naturalną reakcją ludzkiego organizmu, która wiąże się z utratą nadmiaru ciepła z organizmu, i teoretycznie pocimy się wszyscy. Dlaczego więc wciąż jest to tak wstydliwy temat? Ponieważ to, w jakim stopniu z ciała ludzkiego wydobywa się pot oraz jego woń jest kwestią absolutnie indywidualną. Na intensywne pocenie się nie wystarczą antyperspiranty czy blokery potu – problem jest zbyt poważny. Jeśli stwierdzasz u siebie dużą nadpotliwość, leki również mogą nie pomóc. Co więc robić?

Nadpotliwość – przyczyny

Główną przyczyną nadpotliwości jest zbyt intensywna praca gruczołów potowych. Duże ilości potu rozkładają się na skórze na skutek działania bakterii, które wpływają również na jego nieprzyjemny zapach. Zwiększona ilość potu podczas upałów czy po wzmożonym wysiłku fizycznym jest zjawiskiem zupełnie normalnym i na ogół wystarczy zachowanie zasad higieny, by zachować czystość. Innym czynnikiem, który wpływa na ilość produkowanego potu jest pokarm, który spożywamy. Jego produkcja wzmaga się po alkoholu, kawie, herbacie oraz pikantnych potrawach, dlatego jeśli na co dzień zauważasz, że Twoje ciało produkuje zbyt dużo potu, ogranicz te produkty w diecie. Ale na nadpotliwość wpływać mogą także inne czynniki, jak na przykład choroby. Cukrzyca, nowotwory złośliwe, gruźlica, nadczynność tarczycy, stany gorączkowe – one wszystkie mogą zaburzać pracę gruczołów potowych. Ponadto kobiety przechodzące menopauzę i mężczyźni w okresie andropauzy również mogą pocić się więcej niż zwykle. Także osoby z nadwagą i otyłe często skarżą się na duże pocenie, a u niektórych osób wystarczy silny stres, publiczna wypowiedź czy nawet silne wzruszenie, by wywołać nadpotliwość dłoni, stóp, twarzy czy pach. Jeśli uważasz, że nadmiernie się pocisz, nie lekceważ problemu, udaj się do specjalisty.

Terapia nadpotliwości

W naszej klinice Alluresthetique clinique w Konstantynowie Łódzkim od lat zajmujemy się leczeniem nadpotliwości. Najskuteczniejszą metodą jest zastosowanie toksyny botulinowej, która blokuje chemiczną denerwację gruczołów potowych. Botox nie tylko usuwa przyczyny nadpotliwości, ale również blokuje wydzielanie potu na obszarach, które zostały poddane zabiegowi. Podczas terapii nasi eksperci bardzo cienkimi igłami przeprowadzają serię powierzchownych nakłóć, wprowadzając preparat Botox. W celu zwiększenia komfortu pacjenta na 30 minut przed zabiegiem stosujemy krem Emla. By efekty zabiegu utrzymały się jak najdłużej, oraz dla bezpieczeństwa pacjentów, po terapii botoxem odradzamy:

 • Wykonywanie intensywnych ćwiczeń przez 3-4 dni po zabiegu
 • Wizyt w saunie i gorących kąpieli,
 • Wystawianie się na silne promienie słoneczne (zalecamy stosownie kremów z filtrem 50+
 • Peelingów, mezoterapii, wypełniania kwasem hialuronowym – przez dwa tygodnie po zabiegu
 • Wykonywania innych zabiegów na ciało (lasery, fale ultradźwiękowe i radiowe) – przez miesiąc po zabiegu

Przeciwwskazania do terapii nadpotliwości

Tak jak każdy zabieg, w przypadku terapii nadpotliwości istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Przede wszystkim pamiętajmy, że iniekcja toksyny botulinowej może być wykonywana wyłącznie przez profesjonalistów, dlatego w naszej klinice w Konstantynowie Łódzkim przykładamy dużą wagę do umiejętności i naszych lekarzy. Podczas konsultacji wstępnej nasz personel oceni, czy zabieg może być przeprowadzony, oraz wykluczy obecność przeciwwskazań, do których należą:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • choroby nowotworowe,
 • stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik),
 • intensywne infekcje,
 • skłonność do powstawania blizn przerostowych,
 • stosowanie leków immunosupresyjne, sterydowych, antybiotyków, przeciwzakrzepowych.

Efekty terapii w naszej klinice Alluresthetique clinique pojawiają się już po kilku dniach i utrzymują się do 8 a nawet 10 miesięcy. Redukcja wytwarzanego potu maleje co najmniej o połowę. Reakcja organizmu na zabieg ma charakter bardzo indywidualny. Kolejną kurację można powtórzyć. W celu zapisów na konsultację zapraszamy do kontaktu poprzez naszą stronę internetową.