Osocze bogatopłytkowe – fakty i mity

Osocze bogatopłytkowe, podobnie jak botoks, jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabiegów medycyny estetycznej. Powszechne zainteresowanie nim znacznie wzrosło po tym, jak światowej sławy celebrytki zaczęły promować “wampirzy lifting”, jako prawdziwy eliksir młodości. W efekcie dziś o rewitalizacji skóry osoczem bogatopłytkowym słyszał niemal każdy, aczkolwiek często jest to wiedza bardzo powierzchowna, pełna mitów i niedomówień…

MIT 1. Osocze bogatopłytkowe polega na ostrzykiwaniu skóry własną krwią

To bardzo duże uproszczenie. Do zabiegów z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego wykorzystuje się nie czystą krew, ale odwirowane z niej osocze. Co zresztą potwierdza sama nazwa. Osocze bogatopłytkowe (PRP) jest to preparat krwiopochodny, który powstaje w wyniku odwirowania. Faktem jest, że do zabiegu wykorzystuje się więc nie samą krew, ale odpowiednio skoncentrowane osocze bogate w odżywcze płytki krwi oraz czynniki wzrostu – to właśnie dzięki nim stymuluje się naturalne procesy regeneracji skóry. Zwykła krew nie mogłaby tyle zdziałać!

MIT 2. Osocze bogatopłytkowe to zabieg dla wszystkich

Dużo mówi się o tym, że osoczem bogatopłytkowym jest materiałem autologicznym, a więc biokompatybilnym i bardzo bezpiecznym, który bez obaw może być stosowany nawet u alergików. Ten fakt bywa jednak zbyt często nadużywany. Osocze bogatopłytkowe jest co prawda najbardziej naturalnym preparatem do rewitalizacji skóry, ale nie może być podane wszystkim bez wyjątku. Jak przy każdym zabiegu estetycznym, tak i tu istnieje pewna lista przeciwwskazań. Z “wampirzego liftingu” nie mogą skorzystać między innymi kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby zmagające się z anemią lub chorobami krwi, a także pacjenci onkologiczni. Ponadto dyskwalifikujący jest aktywny stan zapalny oraz wszelkiego rodzaju infekcje. 

MIT 3. Osocze bogatopłytkowe wypełnia zmarszczki

Osocze bogatopłytkowe jest preparatem służącym do biorewitalizacji skóry, a nie wypełniaczem. Jego działanie określa się, jako Autologiczną Odnowę Komórkową, ponieważ koncentrat bogatopłytkowy oddziałuje na głębokie warstwy skóry, stymulując ją do naturalnej regeneracji – nie wypełnia zmarszczek, ale wyraźnie je spłyca dzięki silnym właściwościom odżywczym, jakie mają skoncentrowane płytki krwi

FAKT 1. Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym to najskuteczniejsza metoda Anti-Aging

To prawda. Rola osocza bogatopłytkowego w zabiegach medycyny estetycznej to temat, który został bardzo gruntownie przebadany przez naukowców w zasadzie na całym świecie. Jest to jedna z najlepiej przebadanych metod terapeutycznych, nad którą wciąż skupia się wiele ośrodków naukowych. Efekty osocza bogatopłytkowego zostały przebadane klinicznie. Dzięki “wampirzemu liftingowi” można relatywnie prosto i w krótkim czasie uzyskać delikatny lifting. Autologiczny preparat zaczyna działać już w 48 godzin po zabiegu, więc poprawa wyglądu skóry jest widoczna niemal od razu. A ponieważ zapoczątkowana nim wewnętrzna regeneracja jest procesem, który trwa, rezultaty zabiegu mają charakter narastający. Z czasem skóra nabiera coraz zdrowszego i młodszego wyglądu. Zmarszczki zostają wygładzone, przebarwienia rozjaśnione, cera staje się bardziej napięta i elastyczna. Efekty takiej przebudowy są długotrwałe i, co ważne, przynoszą naturalną przemianę!

FAKT 2. Osocze bogatopłytkowe ma szerokie zastosowanie 

Mówi się, że jak coś jest do wszystkiego, jest do niczego. Jednak nie w przypadku osocza bogatopłytkowego. Autologiczny preparat PRP jest z powodzeniem wykorzystywany w różnych gałęziach medycyny – ortopedii, chirurgii twarzowo-szczękowej, ginekologii, stomatologii, okulistyce, neurologii czy trychologii. Badania nad terapeutycznym wykorzystaniem obecnych w płytkach krwi czynników wzrostu, a także komórek macierzystych, obierają w ostatnim czasie wiele nowych kierunków. Osocze bogatopłytkowe sprawdza się w regeneracji tkanek, mięśni i ścięgien. Jest to metoda bardzo bezpieczna. Wiąże się z małym ryzykiem nietolerancji, a zarazem  ma ogromny potencjał leczniczy. Nic więc dziwnego, że osocze bogatopłytkowe znajduje tak szerokie spektrum zastosowania.

FAKT 3. Osocze bogatopłytkowe można podawać na różne sposoby

Osocze bogatopłytkowe może być podawane na różne sposoby. Jednym z nich jest klasyczna mezoterapia, czyli metoda polegająca na kontrolowanym mikronakłuwaniu skóry, dzięki której w jej głąb przedostają się składniki aktywne stosowanych w terapii preparatów. Inną drogą podania osocza bogatopłytkowego, jest wstrzyknięcie go liniowo, wzdłuż linii zmarszczek lub fałdów skóry. Warto także zauważyć, że “wampirzy lifting” świetnie uzupełnia pozostałe zabiegi estetyczne takie, jak peelingi chemiczne, laseroterapie czy chociażby mikrodermabrazję, czyniąc je jeszcze bardziej skutecznymi!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach z osoczem bogatopłytkowym PRP w naszej klinice, przejdź na stronę: https://a-estetyka.pl/osocze-arthrex-angel/